Udkast til 3 GW havvindudbud sendt i markedsdialog
Udkastet til udbudsmaterialet for 3 GW havvind er nu tilgængeligt på EU-Supply, og aktører opfordres til at bidrage med input i den igangværende markedsdialog.
Energistyrelsen har igangsat markedsdialogen for udbuddene af 3 GW Havvind og har i dag offentliggjort udkast til udbudsmaterialet.
Potentielle tilbudsgivere og øvrige økonomiske aktører opfordres til at sende kommentarer til udbudsmaterialet til Energistyrelsen via EU-Supply.
Hvis din virksomhed er interesseret i at deltage i markedsdialogen, kan udbudsmaterialet også tilgås via EU-Supply. Du får adgang til EU-supply via Kammeradvokatens eSourcing-system
Få adgang til EU-supply
Fristen for indsendelse af kommentarer og bemærkninger til udbudsmaterialet er den 6. august 2025. Energistyrelsen færdiggør herefter det endelige udbudsmateriale med henblik på offentliggørelse i efteråret.
Alle informationer om udbudsmaterialet, som Energistyrelsen offentliggør, vil blive gjort tilgængelige i 'Besked'-modulet i systemet EU-supply.
Øvrig information vedrørende udbuddet og markedsdialogen i øvrigt kan findes i forhåndsmeddelelsen publiceret i EU-tidende.
Baggrund for markedsdialogen
Der er indgået en aftale mellem Regeringen og Danmarksdemokraterne, Socialistisk Folkeparti, Det Konservative Folkeparti, Enhedslisten, Radikale Venstre og Alternativet om rammerne for nye udbud af 3 GW havvind fordelt på tre havvindmølleparker. Det vil mere end fordoble den danske produktion af havvind.
En del af aftalen handler om at give mere attraktive vilkår til dansk havvind. Derfor inviterer Energistyrelsen tilbudsgivere og økonomiske aktører til markedsdialog, så de kan kommentere på udkastet til udbudsmaterialet, inden det bliver fastlagt.