Beredskabsarbejdet afgrænset efter risici og sårbarheder

Beredskabet fokuserer på storme, oversvømmelser og isslag samt bevidste angreb så som terror, cyberangreb og sabotage foruden hændelige uheld.

Trusler mod energiforsyningen

Der er en lang række af trusler mod energiforsyningen. I beredskabsarbejdet skal disse trusler vurderes og sammenholdes med en vurdering af de lokale beredskabsforholds evne til at modstå eller forhindre disse trusler i at afstedkomme skader eller forsyningssvigt. Det er omfattende at gennemgå samtlige trusler eller sårbarheder, men det er muligt at beskrive nogle generelle trusler, som grundet deres karakter kræver særligt fokus. Nogle naturfænomener samt mere hyppige hændelser, som kabelovergravning eller lignende, beskrives ikke herunder, da de sædvanligvis ikke giver anledning til særlig behandling. Netop på grund af deres hyppighed har de været udgangspunktet for mange af de beredskabstiltag, der er foretaget i energisektoren.

For at imødegå disse trusler udvikler Energistyrelsen en række risiko- og sårbarhedsanalysescenarier, også kendt som ROS-scenarier. Disse udvikles med udgangspunkt i kendte risici. Virksomhederne i energisektoren har herefter til opgave at vurdere, hvordan de enkelte scenarier kan have indflydelse på deres fortsatte drift. Med afsæt i konklusionerne heraf udformer virksomhederne beredskabsplaner, hvori disse indarbejdes. ROS-scenarierne udvikler sig løbende i takt med ændringen af trusselsbilledet, samt tilbagemeldinger og læring fra energisektoren. 
 

Kontakt

Beredskab