FAQ om støtte til vedvarende energi
Er du ejer af en vedvarende energianlæg, som er sat i drift frem til 2019? Så kan du være berettiget til en fast afregningspris for anlæggets overskudsproduktion. Her kan du får svar på de mest stillede spørgsmål vedrørende tilbagebetaling af støtte, afregning, modregning ejerskifte og pristillæg.
Begrebsafklaring
Her kan du læse om de begreber, som du vil møde i de øvrige spørgsmål i FAQ’en.
Vedvarende energianlæg, forkortet VE-anlæg, dækker over anlæg der producerer vedvarende energi som for eksempel elektricitet. Det kan for eksempel være solcelleanlæg, husstandsvindmøller og vindmøller.
Støtten gives i henhold til reglerne beskrevet i VE-loven, jf. lovbekendtgørelse nr. 1031 af 6. september 2024 om fremme af vedvarende energi.
Støtten udgøres af et pristillæg, der sammen med markedsprisen på el udgør en fast afregningspris.
Der er tale om historiske støtteordninger, gældende for anlæg der er idriftsat frem til 2019, og der er ikke længere mulighed for at søge om støtte til nye VE-anlæg.
Pristillæg udgør sammen med markedsprisen en fast afregningspris. Negative pristillæg opstår, hvis markedsprisen på el er højere end den faste afregningspris, som dit vedvarende energianlæg er berettiget til.
En produktionselleverandør er et elselskab, der køber strøm fra solceller og vindmøller.
Energiklagenævnets afgørelser vedrørende for meget udbetalt støtte til vedvarende energi
Hvis du har klaget over Energistyrelsens afgørelse om opkrævning af for meget udbetalt støtte til Energiklagenævnet, kan du læse mere om betydningen af afgørelsen fra Energiklagenævnet her.
Afgørelserne fra Energiklagenævnet betyder, at du som anlægsejer har fået udbetalt et beløb, der overstiger den faste afregningspris, og at du skal betale penge tilbage.
Selvom du har modtaget en afgørelse fra Energiklagenævnet, der ophæver Energistyrelsens afgørelse, er der fortsat tale om for meget udbetalt støtte til dit VE-anlæg, som skal betales tilbage.
Energiklagenævnet har truffet afgørelse om, at tilbagebetaling af for meget udbetalt støtte skal ske gennem modregning fremfor opkrævning. Energistyrelsen kan dog opkræve det skyldige beløb i tilfælde, hvor modregning ikke er muligt. Det kan for eksempel være i forbindelse med ejerskifte eller fravalg af pristillæg.
Hvis du har modtaget en afgørelse fra Energiklagenævnet, som ophæver Energistyrelsens afgørelse om opkrævning af for meget udbetalt støtte, vil du snarest modtage et brev fra Energistyrelsen i din digitale postkasse.
I brevet får du information om, hvordan du skal forholde dig. Du skal derfor ikke foretage dig yderligere, før du modtager et brev fra Energistyrelsen.
Modregning af for meget udbetalt støtte til vedvarende energi
Har du modtaget en afgørelse om opkrævning af for meget udbetalt støtte? Så læs med her og få svar på dine spørgsmål.
Det betyder, at du ikke behøver at indbetale det skyldige beløb i forbindelse med opkrævning af støtte. Energistyrelsen vil modregne det skyldige beløb i udbetalingen af pristillæg eller i udbetaling af markedsprisen fra Vindstød A/S. Derfor vil din udbetaling være mindre, når der sker modregning i markedsprisen.
Hvis det skyldige beløb ikke modregnes fuldstændigt i den første måned, fortsætter Energistyrelsen med at modregne det resterende skyldige beløb, indtil den skyldige saldo er i nul. Du betaler ikke renter og gebyrer i forbindelse med modregning.
Hvis det ikke er muligt for Energistyrelsen at modregne det skyldige beløb, vil du modtage en besked om opkrævning af beløbet i din digitale postkasse. Det kan for eksempel være i tilfælde af, at du har solgt din ejendom med VE-anlægget eller har fravalgt pristillægget.
Det er ikke muligt at se en restsaldo på Energistyrelsens bilag. Du kan selv udregne restsaldoen ved hjælp af saldoopgørelsen fra Energistyrelsen og afregningsbilag fra Vindstød A/S. Du kan se det samlede beløb, som du skylder, på din saldoopgørelse fra Energistyrelsen. På dine afregningsbilag fra Vindstød A/S kan du se det beløb, der modregnes hver måned. Når du trækker det eller de modregnede beløb fra startsaldoen, får du beløbet, der mangler at blive modregnet.
Forstå dine afregningsbilag og saldoopgørelse fra Energistyrelsen med hjælp fra vejledningen her
Hvis du indbetaler det beløb, som du skylder samtidig med, at Energistyrelsen modregner det skyldige beløb, vil der blive indbetalt for meget i forhold til størrelsen på det skyldige beløb.
Energistyrelsen vil udbetale det beløb, som er indbetalt for meget. Udbetalinger af for meget indbetalt beløb sker hurtigt og løbende til din nemkonto.
Nej, der bliver ikke opkrævet renter og gebyrer på beløb, der modregnes i enten Energistyrelsens udbetaling af pristillæg eller Vindstød A/S's udbetaling af markedsprisen.
- Hvis der er sket ejerskifte af anlægget, og du er tidligere ejer, vil det ikke være muligt for Energistyrelsen at foretage modregning af det skyldige beløb.
- Hvis pristillægget er fravalgt eller ophørt, er det ikke muligt for Energistyrelsen at foretage modregning af det skyldige beløb.
I begge tilfælde skriver Energistyrelsen til dig om, at du skal indbetale det beløb, du skylder.
Du skal også være opmærksom på, at du skal være registreret som ejer af anlægget hos Vindstød A/S. For at Energistyrelsen kan foretage modregning i markedsprisen, skal det være den samme ejer, der er registreret hos både Energistyrelsen og Vindstød A/S. Dette gælder også, hvis du udlejer din ejendom, og lejer er registreret som modtager af den faste afregningspris hos Energistyrelsen. Her skal lejer også være registreret hos Vindstød A/S. Kontakt dem på telefon 88 63 88 65 (vælg Personlig betjening) eller på ve@vindstoed.dk.
Ja, Energistyrelsen har lov til at modregne jf. § 51 stk. 4 i lovbekendtgørelse nr. 1031 af 6. september 2024 om fremme af vedvarende energi.
Læs bekendtgørelse nr. 1031 af 6. september 2024 hos retsinformation
Generelt om opkrævning af støtte
Få svar på dine spørgsmål, hvis du har modtaget en afgørelse om opkrævning af for meget udbetalt støtte.
Du skal betale penge tilbage, da du har fået mere udbetalt for din overskudsproduktion end den faste afregningspris, dit anlæg er berettiget til. Det har du, fordi markedsprisen på el over en længere periode har været højere end den faste afregningspris, som dit vedvarende energianlæg er berettiget til. Det kaldes også negative pristillæg.
Da du har fået udbetalt for meget støtte, opkræver Energistyrelsen nu forskellen mellem markedsprisen og den faste afregningspris.
Hvis du har modtaget en opkrævning fra Energistyrelsen med en betalingsfrist, vil der i bunden af opkrævningen fremgå et betalings-id. Betalingsid’et er unikt for dit anlæg, og når du bruger betalingsid’et kan Energistyrelsen hurtigere registrere din indbetaling. Det er derfor vigtigt, at indbetaling sker via betalingsid’et oplyst på din saldoopgørelse.
Energistyrelsen modregner i udgangspunktet en eventuel skyldig saldo. Det betyder, at du ikke behøver at indbetale beløbet. Hvis det ikke er muligt for Energistyrelsen at modregne det skyldige beløb, vil du modtage en saldoopgørelse med en betalingsfrist.
Når du modtager en saldoopgørelse med en betalingsfrist (forfaldsdato), så betyder det, at det beløb, du skylder, skal indbetales til Energistyrelsen senest på forfaldsdatoen.
Hvis du ikke betaler beløbet inden for fristen, modtager du to betalingspåmindelser. Hvis du ikke betaler inden for fristen af anden betalingspåmindelse, vil beløbet blive overdraget til inddrivelse hos Gældsstyrelsen.
Saldoopgørelsen indeholder oplysninger om det beløb, du har fået udbetalt for meget for overskudsproduktionen på dit anlæg.
Hvis dit anlæg afregnes på månedsbasis, kan saldoopgørelsen indeholde et samlet beløb for flere måneder. Her vil saldoopgørelsen henvise til det eller de afregningsbilag, der udgør det samlede beløb til opkrævning.
Afregnes anlægget på årsbasis, vil saldoopgørelsen typisk indeholde et beløb, der dækker over overskudsproduktionen for det seneste år.
Den negative saldo opstår, fordi markedsprisen på el har været vedvarende høj i en periode. Det gør, at du har fået udbetalt en markedspris for overskudsproduktionen på dit vedvarende energianlæg, der er højere end den faste afregningspris. De penge skal nu betales tilbage.
Det er Energistyrelsen, der er ansvarlig for at afregne forskellen mellem den faste afregningspris og den pris på el, der er på markedet.
Støtteordningerne for overskudsproduktion på vedvarende energianlæg er indrettet sådan, at du som anlægsejer modtager en fast afregningspris på anlæggenes overskudsproduktion. En fast afregningspris betyder, at du som anlægsejer eksempelvis skal modtage 60 øre pr. kWh for overskudsproduktionen på dit anlæg. Det gælder uanset, om prisen på markedet er højere eller lavere end de 60 øre pr. kWh.
Det fremgår af VE-loven, jf. lovbekendtgørelse nr. 1031 af 6. september 2024 om fremme af vedvarende energi, § 56, stk. 1, at for meget udbetalt støtte kan opkræves
Læs lovbekendtgørelse nr. 1031 af 6. september 2025 hos retsinformation
Det er to forskellige aktører, der håndterer afregningen af overskudsproduktionen på anlæggene.
Elselskabet Vindstød A/S har, på vegne af Energinet, ansvaret for at udbetale markedsprisen, mens Energistyrelsen har ansvaret for at afregne forskellen mellem markedsprisen og den faste afregningspris.
Energistyrelsen opkræver for meget udbetalt støtte på baggrund af oplysninger om måledata, som vi modtager fra det lokale netselskab. Hvis du ikke tidligere har modtaget udbetaling fra Energistyrelsen, kan det være, fordi du ikke tidligere har haft en overskudsproduktion. En overskudsproduktion kan opstå, hvis der er sket ændringer i dit forbrug af strøm – eksempelvis hvis man har sparet mere på elforbruget end tidligere.
Vindstød A/S er et elselskab, som både leverer og køber el til og fra danske elforbrugere og elproducenter. Når et vedvarende energianlæg er berettiget til en fast afregningspris, vil Vindstød A/S være forpligtet til at tage imod overskudsproduktionen fra anlægget. Vindstød A/S skal på vegne af Energinet udbetale markedsprisen på den overskudsproduktion, som dit VE-anlæg leverer. Derfor modtager du hver måned udbetalinger for din overskudsproduktion fra Vindstød A/S.
Så længe du modtager et pristillæg ved afregning af overskudsproduktion af el fra dit VE-anlæg, kan du risikere at opbygge en negativ saldo, hvis markedsprisen for elektricitet fortsat er høj. Du kan fravælge dit pristillæg fremadrettet, hvis du ønsker at undgå at opbygge yderligere negative pristillæg. Så længe markedsprisen fortsætter med at være højere end pristillægget, risikerer du at skulle betale penge tilbage.
Du kan se, hvilket pristillæg dit anlæg er berettiget til på dit afregningsbilag. Afregningsbilaget er sendt til din digitale postkasse
Pristillægget udgør sammen med markedsprisen en fast afregningspris på eksempelvis 40 øre pr. kWh. Den faste afregningspris gælder for al overskudsproduktion fra dit anlæg. Det vil sige el, som du ikke selv bruger, og som i stedet bliver leveret til det kollektive elnet.
Et anlæg kan eksempelvis være berettiget til en fast afregningspris på 40 øre pr. kWh for overskudsproduktionen. Den pris gælder, uanset om prisen på elmarkedet er højere eller lavere end de 40 øre.
Anlægget vil typisk være berettiget til fast afregningspris, også kaldet pristillæg, fra den dag, anlægget er nettilsluttet. Løbetiden på den faste afregningspris er forskellig, alt efter hvilken afregningspris anlægget er berettiget til.
Er anlægget godkendt til årsbaseret nettoafregning, vil den faste afregningspris typisk være 60 øre pr. kWh i 10 år fra nettilslutningstidspunktet og 40 øre pr. kWh i de efterfølgende 10 år. Ved årsbaseret nettoafregning, er det overskudsproduktion på årsbasis, der afregnes til den faste afregningspris.
Er anlægget månedsafregnet (timebaseret nettoafregning eller øjebliksafregning), kan anlægget også være berettiget til en fast afregningspris på 130 øre pr. kWh, 102 øre pr. kWh eller 88 øre pr. kWh. Disse afregningspriser vil typisk have en løbetid på 10 år fra nettilslutningstidspunktet.
Det er muligt at fravælge pristillægget fremadrettet. For eksempel med henblik på ikke at opbygge yderligere negativ saldo, hvis markedsprisen fortsætter med at være er højere end den faste afregningspris.
Du fravælger pristillægget ved at indsende en elektronisk blanket til Energistyrelsen.
Som privatperson med CPR-nummer skal du logge på borger.dk med dit mitID og udfylde blanketten.
Som virksomhed med CVR-nummer skal du logge på virk.dk med din medarbejdersignatur og udfylde blanketten.
I forbindelse med fravalg af pristillæg skal du være opmærksom på:
- At du kan blive pålagt ekstra tarifbetaling fra din netvirksomhed.
Læs mere om tarifbetaling på Energinets hjemmeside - At du selv skal vælge en produktionselleverandør, der vil købe den elektricitet, du producerer. Du vil nemlig ikke modtage betaling for den elektricitet, som du leverer til det kollektive net uden en produktionselleverandør.
- At fravalg af pristillæg sker med virkning fremadrettet. Fravalg af pristillæg har virkning fra den 1. i en måned og med forudgående varsel på mindst en måned. Fravælger du for eksempel pristillægget i løbet af marts måned, vil det have virkning fra 1. maj.
Hvis du skal betale penge tilbage til Energistyrelsen, skal beløbet indbetales, når du fravælger dit pristillæg. Når du fravælger pristillæg, er det nemlig ikke længere muligt for Energistyrelsen at modregne for meget udbetalt tillæg.
Hvis dit anlæg er opsat i forbindelse med udlejning, og pristillægget er overdraget til lejer, er det lejer, der skal anmode om fravalg af pristillæg.
Ja, hvis du tidligere har fravalgt dit pristillæg, er det muligt at genoptage pristillægget.
Genoptagelse af pristillæg kan tidligst ske tre måneder efter den dato, hvor fravalget har virkning fra og med forudgående varsel på mindst én måned. Er pristillægget fravalgt med virkning fra 1. maj, vil det tidligst kunne genoptages med virkning fra 1. august. Anmodning om genoptagelse af pristillæg skal i eksemplet være modtaget hos Energistyrelsen i løbet af juni for at kunne genoptages med virkning fra 1. august.
Du genoptager pristillægget ved at indsende en elektronisk blanket til Energistyrelsen.
Som privatperson med CPR-nummer skal du logge på borger.dk med dit mitID og udfylde blanketten.
Som virksomhed med CVR-nummer skal du logge på virk.dk med dit MitID erhverv og udfylde blanketten.
Du skal være opmærksom på, at et eventuelt skyldig beløb, der er opstået FØR fravalget af pristillæg, skal indbetales til Energistyrelsen. Såfremt der genereres et skyldigt beløb efter genoptagelse af pristillæg, vil Energistyrelsen i udgangspunktet løbende modregne beløbet i markedsprisen eller pristillæg.
Du vælger selv, om du vil fortsætte som hidtil eller fravælge dit pristillæg. Som anlægsejer har du muligheden for at fravælge dit pristillæg i en periode. Gør du det, kan du undgå at opbygge yderligere negative pristillæg i fremtiden.
Hvis du ønsker rådgivning om, hvad der er mest fordelagtigt for dig, anbefaler Energistyrelsen dig at kontakte dit elselskab eller en energirådgiver.
En produktionselleverandør er et elselskab, der køber strøm fra solceller og vindmøller. Anlægsejere, der ikke modtager pristillæg fra Energistyrelsen, eller hvor pristillægget er fravalgt, skal selv indgå en aftale med en produktionselleverandør. Produktionselleverandøren aftager og afregner den strøm, som du ikke selv bruger fra det vedvarende energianlæg. Hvis du ikke har en produktionselleverandør, vil du ikke modtage penge for den strøm, du leverer til det kollektive elnet.
Prisen for en aftale med en produktionselleverandør, kan du få oplyst ved de enkelte leverandører.
Afregning af støtte til vedvarende energi
Få svar på de mest stillede spørgsmål vedrørende afregning samt få hjælp til at forstå de afregningsbilag du modtager fra Energistyrelsen.
Når dit anlæg er berettiget til en fast afregningspris, er det vindstød A/S, der udbetaler markedsprisen for en eventuel overskudsproduktion. Såfremt markedsprisen i afregningsperioden er højere end den faste afregningspris, opstår der en negativ saldo, som skal betales tilbage. Energistyrelsen modregner et skyldigt beløb i markedsprisen fra Vindstød A/S. Grunden til at du ikke modtager afregning fra Vindstød A/S, kan være, fordi der sker modregning af et skyldigt beløb. Du kan se på afregningsbilaget fra Vindstød A/S, om der sker modregning.
Hvis der ikke fremgår modregning af afregningsbilaget fra Vindstød A/S, eller hvis du ikke har modtaget et afregningsbilag fra Vindstød A/S, kan du kontakte Vindstød A/S på telefon 88 63 88 65 (vælg Personlig betjening) eller på mail ve@vindstoed.dk.
Dette gælder kun anlæg godkendt til gruppe 6 - årsbaseret nettoafregning. På dit afregningsbilag kan du se, hvilken afregningsgruppe dit anlæg er registreret i.
Når markedsprisen i en måned har været under den faste afregningspris, så er du ikke garanteret at få udbetalt differencen op til afregningsprisen, da anlægget afregnes på årsbasis. Hvis den vægtede gennemsnitlige markedspris i løbet af et helt år har været under den faste afregningssats, så vil Energistyrelsen supplere op til de 60/40 øre/kWh, som anlægget er godkendt til.
At markedsprisen har været under den faste afregningspris i en enkelt måned, vil ikke garantere en afregning, men når der er flere måneder hvor markedsprisen er lavere end 60/40 øre/kWh, så vil det vægtede gennemsnit blive lavere i løbet af hele perioden. Hvis den vægtede gennemsnitlige markedspris i løbet af afregningsperioden har været under den faste afregningspris, vil du modtage en supplerende afregning fra Energistyrelsen.
Du modtager et afregningsbilag fra Energistyrelsen, fordi dit VE-anlæg har produceret mere, end du har forbrugt, og anlægget samtidig er berettiget til pristillæg.
Dit afregningsbilag indeholder oplysninger om din elproduktion og dit pristillæg.
Vindstød A/S køber og betaler markedsprisen for den elproduktion, du ikke når at forbruge selv. Du er garanteret en fast afregningspris for denne produktion, uanset om markedsprisen er høj eller lav. Den faste afregningspris er for de fleste 60 øre pr. kWh de første 10 år og efterfølgende 40 øre pr. kWh de næste 10 år.
Derudover er du garanteret et salg af din produktion uden yderligere omkostninger. Det betyder, at du ikke skal betale et administrationsgebyr eller lignende til Vindstød A/S.
Hvis markedsprisen er høj, vil Energistyrelsen beregne et negativt pristillæg, som svarer til forskellen fra markedsprisen til de 60 øre pr. kWh henholdsvis 40 øre pr kWh.
Flexafregning er afregning af elektricitet på baggrund af målinger fra fjernaflæste elmålere. De fjernaflæste målere måler levering til og fra nettet separat og sekund for sekund. Det vil sige køb og salg af elektricitet til eller fra nettet sker uafhængigt af hinanden.
Prisen ved køb og salg af elektricitet er ofte fastsat på timebasis, hvor strømprisen og tarifferne er højere ved spidslast. Spidslast er typisk de timer på døgnet, hvor der forbruges mest strøm, og el-systemet dermed oplever den største belastning.
Flexafregning giver den enkelte elforbruger mulighed for at tilpasse sit forbrug til varierende elpriser, hvilket kommer både el-systemet, den grønne omstilling og elforbrugerne til gavn.
Flexafregning gælder ligeledes for ejere af solceller eller husstandsvindmøller, hvorfra der egetforbruges strøm. Efter overgangen til flexafregning køber og sælger årsnettoafregnede egenproducenter alt den strøm, der leveres til eller trækkes fra det kollektive net. Tidligere blev de afregnet for differencen mellem den strøm, de havde leveret til det kollektive net og den strøm, de havde brugt over et helt år.
Flexafregning ændrede kun på håndteringen af køb og salg af selve strømmen. Afregningen af elafgiften er fortsat årsnettoafregnet med mindre der skiftes forbrugselleleverandør eller ejendomme og VE-anlægget sælges.
Overskudsproduktionen, der opgøres med henblik på at afregne pristillæg, vil som udgangspunkt også blive opgjort én gang årligt på baggrund af afregningsperiodens forbrug og produktion. Der er dog tilfælde, hvor opgørelsen vil ske mere end én gang. Det gælder eksempelvis ved ejerskifte, eller ved fravalg eller ophør af pristillæg.
Som udgangspunkt vil udbetalingen blive overført til den Nemkonto, der er knyttet til det CPR/CVR-nummer, som er godkendt til pristillæg.
Hvis du skifter bank, skal du eller den nye bank sørge for, at der er registreret en NemKonto. Der kan gå op til 5 hverdage, før den nye NemKonto træder i kraft hos Energistyrelsen.
Du har som anlægsejer mulighed for, at anmode om oprettelse af en specifik konto til fremtidige udbetalinger i forbindelse med afregning af en overskudsproduktion fra Energistyrelsen. Dine fremtidige afregninger bliver da udbetalt til denne specifikke konto i stedet for din NemKonto.
Anmodning om oprettelse af specifik konto kan ske via en blanket, som du finder på vores hjemmeside
Vær opmærksom på, at der kun vil ske udbetaling fra Energistyrelsen, hvis dit anlæg har produceret mere el, end du har forbrugt hen over et år, og markedsprisen har været under den faste afregningspris.
Du kan på Eloverblik.dk logge ind og få adgang til dine måledata. Her kan du som kunde få et samlet overblik over din el-produktion -og forbrug. Har du spørgsmål hertil, skal du kontakte din elleverandør.
Eloverblik leveres af Energinet.
Hvis dit anlæg er berettiget til en fast afregningspris, så aftager Energinet en eventuel overskudsproduktion, og Energistyrelsen udbetaler eller opkræver forskellen mellem markedsprisen og den faste afregningspris. Det er Vindstød A/S, der udbetaler markedsprisen til dig på månedsbasis.
Vindstød A/S udbetaler markedsprisen for anlæg, der modtager en fast afregningspris. Hvis dit anlæg er berettiget til en fast afregningspris, skal du være opmærksom på, at du også skal registreres som ejer af anlægget hos Vindstød A/S. Du kan kontakte Vindstød på mail ve@vindstoed.dk eller telefon 8863 8865 (vælg Personlig betjening).
Hvis dit anlæg ikke er berettiget til pristillæg, skal du selv finde en produktionselleverandør til at aftage den strøm, som du ikke selv når at forbruge.
Du skal være opmærksom på, at din produktionselleverandør opkræver et abonnement for leje af elmåler og for administration for alle nettoafregningsgrupper.
Ejerskifte
Her kan du læse om, hvad du skal være opmærksom på i forbindelse med ejerskifte af dit ve-anlæg.
Vær opmærksom på, at du kun skal anmelde ejerskifte til Energistyrelsen, hvis anlægget er berettiget til pristillæg eller andre ydelser. Er anlægget ikke berettiget til pristillæg eller andre ydelser, registrerer Energistyrelsen ikke ejeroplysninger på anlægget.
Anlæg godkendt til årsbaseret nettoafregning:
De fleste anlæg, som er godkendt til årsbaseret nettoafregning, er også berettiget til et pristillæg. Energistyrelsen kontakter automatisk nye ejere af anlæg, der er godkendt til årsbaseret nettoafregning.
Hvis du ikke modtager en henvendelse fra Energistyrelsen i din digitale postkasse senest 4 uger fra endelig tinglysning, skal ændringen af ejerskab anmeldes af ny ejer ved indsendelse af en ejerskifteblanket til Energistyrelsen.
Husstandsvindmøller og solcelleanlæg:
Som privat person med CPR-nr., skal du logge på borger.dk med dit MitID og udfylde blanketten.
Som virksomhed med CVR-nr., skal du logge på virk.dk med din MitID erhverv og udfylde blanketten.
Du skal også anmelde ejerskifte hos Vindstød A/S. Kontakt dem på telefon 88 63 88 65 (vælg Personlig betjening) eller på mail ve@vindstoed.dk.
Store vindmøller (over 25 kW), værker og solcelleparker:
Som ejer af større vedvarende energi-anlæg skal du udfylde og indsende en blanket med anmeldelse om skift af ejer.
Det er kun muligt at registrere én ejer i Energistyrelsens stamdataregister.
Der skal anmeldes ejerskifte til Energistyrelsen på anlæg som er berettiget til pristillæg eller andre ydelser. Energistyrelsen registrerer alene ejeroplysninger på anlæg, som er berettiget til pristillæg eller andre ydelser. Det betyder, at hvis dit anlæg er berettiget til pristillæg eller andre ydelser, så skal du anmelde ejerskifte til Energistyrelsen.
Særligt for ejerskifte af anlæg, der er godkendt til årsbaseret nettoafregning:
De fleste anlæg, som er godkendt til årsbaseret nettoafregning, er også berettiget til et pristillæg. Energistyrelsen kontakter automatisk nye ejere af anlæg, der er godkendt til årsbaseret nettoafregning via digital post.
Hvis du ikke modtager en henvendelse fra Energistyrelsen i din digitale postkasse senest 4 uger fra endelig tinglysning, skal ændringen af ejerskab anmeldes af den nye ejer ved indsendelse af en ejerskifteblanket til Energistyrelsen.
Du skal kun skal anmelde ejerskifte til Energistyrelsen, hvis anlægget er berettiget til pristillæg eller andre ydelser. Er anlægget ikke berettiget til pristillæg eller andre ydelser, registrerer Energistyrelsen ikke ejeroplysninger på anlægget.
Solceller og husstandsvindmøller
Du skal være registeret som ejer i Tingbogen.
Vindmøller
Energistyrelsen kan behandle anmeldelse om ejerskifte, når ansøgningen er underskrevet af alle parter.
Læs mere om forudsætningerne for ejerskifte ved solcelleanlæg og vindmøller
Energistyrelsen bekræfter som udgangspunkt ejerskifte pr. den dato, som den nye ejer er registreret i Tinglysningen, såfremt ansøgning om ejerskifte er modtaget rettidigt.
For at en ansøgning er modtaget rettidigt, skal Energistyrelsen modtage ansøgning om ejerskifte, før anlægget er afregnet for den pågældende periode.
GSRN kan blive oplyst af den tidligere ejer, som evt. kan finde det på et afregningsbilag fra Energistyrelsen.
GSRN kan også findes på din opgørelse fra Vindstød A/S eller fra en anden produktionselleverandør.
Du finder anlæggets afregningsgruppe på dit afregningsbilag. Du kan også få oplyst anlæggets afregningsgruppe af Energistyrelsen eller af din el-leverandør.
Energistyrelsen tager udgangspunkt i den gruppe, som dit anlæg allerede er registreret i.
Hvis dit anlæg er overgået til flexafregning, er det stadigvæk registreret i gruppe 6 årsbaseret nettoafregning. Flexafregning vedrører udelukkende din afregning for overskydende el. Salg af overskudsproduktion sælges via din produktionselleverandør. Hvis dit anlæg er godkendt til årsbaseret nettoafregning, er din produktionselleverandør Vindstød A/S.
Du kan skrive til Energistyrelsen via kontaktformularen, som du finder nederst på siden.
Hvis Energistyrelsen har behandlet et ejerskifte, har vi sendt en bekræftelse til din digitale postkasse.
Vindstød A/S udbetaler markedsprisen for anlæg med pristillæg. Hvis dit anlæg er berettiget til pristillæg, skal du være opmærksom på, at du også skal registreres som ejer af anlægget hos Vindstød A/S.
Energistyrelsen har til opgave at registrere ejeren af anlægget i Stamdataregistret. Vi har ikke en aftale om at dele oplysninger med Vindstød A/S. Vindstød A/S er selv ansvarlig for at registrere den korrekte ejer af anlægget. Det skal de gøre, uanset hvornår Energistyrelsen registrerer den nye ejer.
Hvis du er registreret som ejer i Tingbogen, kan du henvise Vindstød A/S hertil.
Du kan kontakte Vindstød A/S på telefon 88 63 88 65 (vælg personlig betjening) eller på mail ve@vindstoed.dk.
Pristillæg og ændring af anlæg
Her kan du læse mere om etablering, ændring og afmelding af VE-anlæg.
Det er ikke Energistyrelsen, der kan svare på spørgsmål om muligheder for elafgiftsfritagelse for strøm forbrugt fra solcelleanlægget, samtidig med elafgiftsrefusion for strøm forbrugt til opladning af en registreret elbil.
Du skal kontakte Skatteministeriet i forhold til spørgsmål om refusion af elafgiften for strøm forbrugt til opladning af en registreret elbil.
Hvis du som anlægsejer ikke længere ønsker at benytte dit VE-anlæg, skal du kontakte en elinstallatør. Det kræver en autorisation at frakoble elproducerende anlæg fra det kollektive elnet.
Reglerne fremgår under punkt 2.3 i Fællesregulativet.
Læs fællesregulativet hos elnet.dk
Det er ikke tilstrækkeligt, at der alene bliver slukket for solcelleanlægget, eller at anlægget fysisk bliver taget ned.
Anlægget skal afmeldes via en installationsblanket. Installationsblanketten er en tilmeldingsblanket, som kun kan anvendes af personer med en autorisation Det er dog ikke alle netvirksomheder, der bruger denne løsning. Du bør derfor kontakte din netvirksomhed for at få oplyst, hvordan du afmelder dit anlæg korrekt.
Find din lokale netvirksomhed hos elnet.dk
Hvis et anlæg er taget ned af en person, der ikke har en autorisation, fx en ejer eller måske en tidligere ejer, så skal en autoriseret elinstallatør stadig besigtige, at installationen overholder gældende regler, og at der ikke er noget, som er lavet forkert i forbindelse med afmonteringen. Den autoriserede elinstallatør skal herefter lave en afmelding via installationsblanketten til netvirksomheden.
Du skal være opmærksom på, at når anlægget ikke er korrekt frameldt, betaler du fortsat en rådighedstarif til den lokale netvirksomhed. Når dit anlæg er afmeldt, er det ikke muligt at blive omfattet af pristillæg, samt ordningerne timebaseret nettoafregning eller årsbaseret nettoafregning igen.
Vi anbefaler, at du altid søger råd og vejledning til valg og installering af et solcelleanlæg hos en autoriseret elinstallatør.
Der er på nuværende tidspunkt ikke mulighed for at ansøge Energistyrelsen om tilsagn til hverken timebaseret nettoafregning eller pristillæg. Det betyder, at hvis du ønsker at opsætte et solcelleanlæg, skal det anmeldes til den lokale netvirksomhed og oprettes i afregningsgruppe 3 - øjebliksafregning. Det er som udgangspunkt den autoriserede elinstallatør, der anmelder anlægget til stamdataregistret via den lokale netvirksomhed.
Du må ikke udvide dit eksisterende anlæg, hvis anlægget er godkendt til pristillæg. Det betyder, at du for eksempel ikke må opsætte flere paneler eller en inverter, der forøger solcelleanlæggets allerede installerede effekt.
Det er tilladt at vedligeholde sit anlæg. Det vil sige, at hvis en komponent går i stykker, så må denne udskiftes til præcis samme mærke og type som det oprindelige. Alternativt skal komponenten udskiftes med en teknisk tilsvarende model.
Vær opmærksom på, at udskiftningen ikke må ændre på anlæggets installerede effekt.
Det er tilladt, at installere en batteriløsning til et eksisterende anlæg. Tilføjelsen af batteriløsningen må ikke udvide anlæggets installerede effekt, hvis anlægget er godkendt til årsbaseret nettoafregning, timebaseret nettoafregning eller berettiget til pristillæg. Ligeledes må der ikke kunne komme strøm fra batteriet ud på det kollektive elnet.
Fik du ikke svar på dit spørgsmål?
Du kan skrive til os med yderligere spørgsmål ved at udfylde kontaktformularen nedenfor.
Indeholder din henvendelse personfølsomme oplysninger?
Hvis din henvendelse indeholder personfølsomme oplysninger, eller du ønsker at sende os materiale med personfølsomme oplysninger, anbefaler vi, at du kontakter os via Digital Post eller via E-boks.
Find vejledningen i at sende en meddelelse i Digital Post hos borger.dk
Kontaktformular
Bemærk at alle felter markeret med "*" er obligatoriske.